masivní vysušené dřevo

Možná zvažujete nechat si vyrobit nábytek z masivu. Nevíté však, zda se do něj opravdu vyplatí investovat, nebo si raději máte zařídit interiér levnější dřevotřískou, odolnějšími MDF deskami a podobně. Mám pro vás několik zajímavostí o masivu, které vám rozšíří obzory a usnadní výběr.

Psychologický efekt masivu

Obklopeni dřevem jsme žili v přírodě po tisíciletí. Les, stromy a dřevo nás obklopovaly takové dlouhé období, že se dokonce vepsali do naší DNA. Struktura dřeva, jeho vůně, vzhled a zvuk působí blahodárně na naši nervovou soustavu. Zrak si při pohledu na kresbu dřeva odpočine. Klepání na dřevo nevnímáme v podvědomí rušivě, jako po laminátu, na které si náš organismus ještě nezvykl. Jen si vzpomeňte na ťukání datla v lese. Vůně dřeva spouští přirozené hlubší dýchání, díky kterému se z nás uvolňuje stres a prokrvují se nám všechny životní orgány. Výsledkem je, že nám „to dobře myslí“, dobře tráví a správně nám pracuje imunitní systém. Pokud začnete ve stejnou dobu vytápět dva domy, kdy jeden bude cihelný nebo betonový a druhý bude z masivního dřeva (srub či roubenka), budete celodřevěnný dům vytápět ihned v interiéru a bude Vám teplo. Kdežto cihlu a betonovou tvárnici musíte nejdřívě ohřát jako zdivo a chlad tak vstupuje do vnitřku místnosti. Pocitově Vám bude teplo v objetí klád a hranolů ihned po zapálení v krbu. Cihla a beton na Vás bude vrhat chlad ze svých útrob. Oba tyto materiály na to mají ideální pomínky, protože při jejich výrobě do nich člověk musí "nacpat" velké množství vody, aby držely pohromdě.

Bakterie nemají šanci

Tak jako každý přírodní materiál, i dřevo má samočisticí schopnost. Výzkumy totiž prokázaly, že na jeho povrchu dokážou bakterie salmonely přežít o třetinu méně času, než na skle, kovu nebo PVC. Právě proto se v kuchyni používají na krájení dřevěné desky bez povrchové úpravy. Paradoxně podle našich představ jsou hygienicky méně škodlivé dobře čistitelné povrchy. To je pravda jen v případě, že je neustále čistíte. Dřevěné povrchy si však poradí samy a na jejich údržbu stačí čistá voda. Ušetříte tedy čas i peníze za čisticí prostředky. Určité typy jehličnatých dřevin, konkrétně modřín, vylučují do prostředí antibiotické látky. Znamená to, že pokud si dáte do interiéru například obklad z červeného modřínu, tak se v zimním obdobi u vás doma nevyskytují choroboplodné zárodky, které mají za následek šíření nemoci. Výtažky z modřínu opadavého skýtají účinné látky pro náš organismus. Patří mezi ně některé enzymy, hormony a stopové prvky, které zlepšují činnost centrální nervové soustavy, podporují obranyschopnost a posilují organismus. Výtažky z pryskyřic se zase používají k léčení kožních nemocí. Výtažek z pupenů zlepšuje stav při zánětech horních cest dýchacích a nosních dutin, při bolestech v krku a chrapotu.

Kde je masiv žádán

Pokud máte rádi moderní materiály, neznamená to, že je s dřevem nemůžete kombinovat. Navzájem se nevylučují, ale naopak se příjemně doplňují. Tedy nemusíte bydlet v dřevěnici, pokud nejste její fanoušek, postačí mít ve dřevě hlavní plochy, které zútulní, zpříjemní a ozdraví váš domov. Například prkenná podlaha nechá vyniknout bílému minimalistickému nábytku. Do pracovny, obývacího pokoje či ložnice se hodí třeba jen jedna stěna s dřevěným obkladem, aby si váš zrak a mysl mohly odpočinout. Už tato jedna stěna pomůže vyrovnat klima v místnosti, světlo se bude lépe lámat na nerovném a přiro- zeném povrchu dřeva a zkvalitní se také akustika. Můžete použít tatranský profil, ale i velmi trendovou překližku. Povrchy ze spárovky, biodesky nebo překližky jsou vhodné na nábytek, jehož se dennodenně dotýkáme, jako například na pracovní desku psacího stolu, za kterým sedíme osm hodin denně. Také čela skříněk, zásuvek nebo samotné úchytky nám dávají informaci prostřednictvím hmatu a podvědomě tak působí na celý náš organismus. Je staletími prokázáno, že dřevo, stejně jako hlína, je schopno akumulovat teplo a zároveň hospodařit s relativní vlhkostí a to jen ve prospěch uživatele interiérových místností.

ověřená skutečnost

Pokud je strom pokácen ve vhodnou dobu, tedy v zimních měsících, byl na následné použití člověkem nejlépe připraven. Jeho dřevo bude po mnoho let vonět a hřát, nikoliv do ovzduší v obydlí vypouštět dodatečně napuštěné impregnační prostředky, ve formě prachových částic.

Jak vybírám stromy

Dubové masivní dřevo

krásný, pevný a století přetrvávající materiál s krásnou kresbou a zajimavými suky, který vydrží vše. Dřevo má poměrně úzkou světlohnědou běl a široké stejnoměrně hnědě zbarvené jádro. Je tvrdé, pevné, houževnaté a trvanlivé.

Jak jsme zmínil, dřevo nás provází miliony let od kolébky do hrobu. Na dřevě člověk vaří i jí už odpradávna. Proto i výzkumy potvrdily, že z dřevěných talířů a s dřevěným příborem nám chutná lépe. Totéž platí i pro jídelní sezení. Stůl a židle vyrobené z masivu jsou ideální na podporu chuti k jídlu. Mimo jiné se na teplém dřevě dřevěných židlí příjemně sedí. V dětských pokojích by nábytek z masivu měl být pravidlem. Děti potřebují všechny zmíněné výhody dřeva pro svůj zdravý rozvoj a navíc potřebují být obklopeny pravými materiály. Imitace dřeva jim vytvářejí mylnou představu o jeho vlastnostech a dostávají je do zmatku čemu mají věřit. Dřevo mohou malé děti bez obav ochutnávat, olizovat, dokonce i poškodit při hře, dá se vždy jednoduše obnovit.

na dřevě lépe chutná

Dřevěný nábytek můžeme kdykoli originálně natřít dle aktuálního věku dítěte a nátěr po letech změnit. Slyšeli jste o tom? Dřevo stárne s grácií, nebo jinak, zraje do krásy jako žena. Jen si představte dvacetiletý plast a dvacetileté dřevo. I morálně se méně opotřebuje než ledajaký umělý materiál. Opět je to tak trochu o podvědomém vnímání dřeva jako materiálu, který jako živý strom rostl někdy až desítky let. I proto k přírodnímu pravdivému nábytku ze dřeva přilneme silněji než k dřevotřískovému. Aby však dřevěné povrchy vydržely co nejdéle, je třeba je na nábytku a tam, kde jsou více zatíženy, správně ošetřovat. Jelikož dřevo je živý materiál, je třeba se o něj starat.I když mě osobně vůbec nevadí, že jsou místa, kde nejvíce osahávám stůl, trochu nebo více světlejší.

dřevo morálně nestárne

Borovicové dřevo - je velmi inspirující materiál s výraznými suky a letními a zimními lety. Hodí se na vše. Dřevo je měkké, pevné a pružné, bělová část smetanově bílá až k okru, jádro oranžově hnědé do rezava.

Bukové dřevo - Buk je tvrdý materiál vyznačující se vysokou pevností a malými suky, vhodný na všechny druhy použití. Dřevo má malou pružnost, je světle až tmavě hnědé, jednobarevné a u starších stromů narůžovělé.

Smrkové dřevo - krásný měkký materiál, hodí se na všechno, nemá výraznější kresbu. Dřevo je smetanově bílé až nahnědlé, s výraznými letokruhy. I přes svou měkkost je houževnaté, poměrně pevné a pružné.

Modřínové dřevo - Krov z modřínového dřeva doporučujeme volit...»

sušené dřeviny

Jak to funguje

Před novoluním, když měsíc ubývá, tak se dřevo ve stromě stahuje. Zhoustnutím ustoupí z bělové části dřeva míza. Od kořenů do koruny tak nemůže proudit voda. V kulatině tak po vytěžení je minimální množství volné vlhkosti. Šindele z tohoto dřeva vydrží několikanásobně déle než ty, vyrobené ze stejného druhu dřeviny, ale vytěžené ve špatnou dobu. Měsíční dřevo nepraská a nemění rozměry. Dřevo pokácené v době ubývajícího měsíce má vyšší hustotu jádrového dřeva. Při vysychání se zbavuje většího množství vody než je běžné, přičemž rozměry řeziva zůstávají beze změny. Tomu nijak zvlášť nepomáhá pokácení stromu korunou ze svahu a ponechání větví, které by mělo odčerpat zbytkovou vodu v kmeni za přispění gravitace, jak je mylně opakovaně sdělováno na českém internetu. můj názor Stejně jako mají jednotlivé fáze měsíce vliv na příliv a odliv, na metabolismus člověka, tak mají vliv i na pohyb vody ve stromech. Zimní těžba dle fáze měsíce (lépe řečeno dle přízemí a odzemí) je pro výslednou kvalitu dřeva zásadní. V tuto dobu jsou ideální podmínky pro vytěžení dřeva, aby nám poskytlo ze sebe jen to nejlepší pro opracování a následné užívání v našem obydlí, v jeho další životní fázi.

spolupracující truhlářské firmy

Pro názornost je zde uvedeno několik odkazů na živnostníky a firmy, kterým není lhostejné, kdy bylo zpracovávané dřevo vytěženo.

při sušení se specializujeme na kokořínský modřín

Zmodřínu.CZ